Przejdź do treści
Człowiek z podniesionymi rękami stoi na skale na tle chmur na niebie.

Rozwój osobisty – Od czego zacząć?

Rozpoczynasz swoją przygodę z rozwojem osobistym?. Zastanawiasz się, co właściwie masz robić i od czego zacząć? Dlaczego to jest skuteczne? Na te i inne pytania, odpowiemy w dalszej części artykułu. Pokażemy Ci, w jaki sposób możesz rozpocząć i jakich efektów możesz się spodziewać. Dowiesz się jak efektywnie ustalać cele metodą SMART i skąd czerpać wiedzę. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez początki i pokażemy jak ugryźć ten temat.

Co to jest rozwój osobisty? — Definicja

Rozwój osobisty to zmiana możliwa dzięki odpowiednim metodom, narzędziom oraz informacjom, pozwalająca udoskonalić jakość pewnych obszarów życia. W skrócie to nic innego jak samodoskonalenie się oraz zdobywanie nowych kompetencji. Zmiana starych i niekorzystnych dla Ciebie nawyków. Odnosi się do szerokiego spektrum obszarów, ponieważ nie musi oznaczać tylko rozkwit kariery zawodowej. Możesz rozwijać się we wszystkich sferach życia lub skupić się na jednej, m.in.:

Psychicznej — np. Trening mentalny, kontrola emocji.

Fizycznej — np. Uprawianie sportu, nawyki żywieniowe.

Społecznej — np. Umiejętności komunikacji, przywództwo.

Rodzinnej — np. Poświęcanie więcej czasu rodzinie, nauka roli w rodzinie.

Duchowej — np. Medytacja, pogłębianie wiary,

I tak dalej…

Niezależnie od tego, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, trzeba jakoś zacząć. Wiele osób, z ogromnym, początkowym zapałem chłonie całą wiedzę, jaką znajdzie. Niestety, w taki sposób nie jesteś w stanie wszystkiego zweryfikować oraz zajmujesz swój cenny czas na informacje, które nie są dla Ciebie istotne.

Dlaczego rozwój osobisty jest ważny?

Rozwój osobisty pozwala na poszerzanie horyzontów. Poprawia jakość życia i pomaga wspinać się po szczeblach kariery. Umożliwia doskonalenie i zdobywanie nowych umiejętności. Poprawiając swoje kompetencje, zwiększasz swoje szanse na awans w pracy lub znalezienie nowej. Nawet jeśli chcesz się przebranżowić, to ustalając odpowiedni plan, jesteś w stanie osiągnąć odpowiednie kwalifikacje, aby to osiągnąć.

Jednak jak już wiesz, samorozwój nie dotyczy wyłącznie sfery zawodowej. Pozwala wypracować odpowiedni stan umysłu. Poprawia Twoją samoocenę i podnosi pewność siebie. Dzięki odpowiedniej pracy jesteś w stanie uświadamiać i kontrolować swoje emocje, co przekłada się na lepszą jakość życia. Kierunek, jaki obierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Jak zacząć rozwój osobisty, krok po kroku?

1. Zastanów się, kim chcesz być.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zdefiniowanie, kim chcesz być. Sprecyzuj dokładnie swoje potrzeby i zobacz siebie w takiej postaci, jaką chciałbyś być. W innym wypadku, do Twojego planu wkradnie się chaos. Pochłanianie wszystkiego, co nawinie Ci się pod rękę, sprawi, że informacje będą Cię przytłaczać. Prowadzi to do bardzo szybkiego zniechęcenia. Co w takim razie możesz z tym zrobić?

Ustal priorytety i zadaj sobie kluczowe pytania, które określą Twoje potrzeby. 

Wyobraź sobie siebie takim, jakim chciałbyś być.

Sprawdź, czego potrzebujesz, aby osiągnąć cel.

Zastanów się, czy uda Ci się samodzielnie dążyć obraną ścieżką.

Pomyśl, w jaki sposób możesz osiągnąć to co sobie założyłeś.

2. Stwórz plan i wyznacz sobie cele.

Jeśli widzisz w głowie swoją sylwetkę w takiej postaci, jaką sobie wymarzyłeś, możesz przejść dalej. Wiesz już, kim chcesz być, więc najwyższa pora ustalić szczegółowy plan. Ustal, jakie kompetencje będą Ci potrzebne. Uszereguj je od najważniejszych i spisz je w łatwo dostępnym miejscu. Przydadzą Ci się w kroku 3! Pamiętaj, że nie musisz się spieszyć. To niekoniecznie jest łatwe zadanie, dlatego możesz rozciągnąć je nawet na kilka dni. Możesz znaleźć osobę, która posiada upatrzone przez Ciebie cechy i zastanowić się jakie kompetencje posiada. Ułatwi Ci to spisanie konkretów.

Ustalając cele, pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy. Cel musi być SMART:

Specific (konkretny) – konkretny cel nie może być interpretowany w dwojaki sposób.

Measurable (mierzalny) – obiektywnie da się ocenić czy został zrealizowany.

Achievable (osiągalny) – dostosowany do Twoich możliwości.

Relevant (realistyczny) – ma znaczenie w kontekście ogólnych celów.

Time-bound (ograniczony czasowo) – określony termin realizacji.

3. Znajdź swoje źródło wiedzy.

Masz już ułożony plan i zdefiniowane cele? Kolejnym krokiem jest znalezienie źródła swojej wiedzy. W zależności od Twoich potrzeb bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Najlepszym wyborem na samym starcie jest sięgnięcie po darmowe źródła. Do takich zaliczają się blogi tematyczne, fora internetowe, grupy na Facebooku czy webinary.

Darmowe i ogólnodostępne materiały są wystarczające na samym początku. Jednak jeśli, masz apetyt na więcej, sięgnij po książki i kursy stworzone przez ekspertów, a nawet zwróć się do coacha lub mentora. W wielu branżach funkcjonuje mnóstwo organizacji mentoringowych, które za opłatą pomagają w rozwijaniu kompetencji zawodowych. W pewnym momencie będziesz wiedział, jaka forma nauki i rozwoju jest dla Ciebie odpowiednia. Trzymaj się jej, a osiągniesz zadowalające efekty.

4. Stwórz harmonogram.

Najlepsze efekty w nauce osiągniesz poprzez systematyczność i determinację. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej zapamiętujemy, ucząc się i powtarzając materiał regularnie. Dlatego ułożenie harmonogramu jest tak ważne. Ustalając cel, który ma być zrealizowany za 3 miesiące, musisz rozłożyć w tym czasie konkretne zadania. Niestety nawyki z czasów szkolnych, gdzie nauka tuż przed samym egzaminem pozwalała na zaliczenie, tutaj nie mają racji bytu. 

Uwzględnij w planie tygodniowym konkretne dni i godziny, które poświęcisz na samodoskonalenie się. Warto zaopatrzyć się w aplikacje, które będą Ci przypominać, a nawet motywować do nauki czy rozwoju. Ma to dwa zastosowania. Po pierwsze, nie będziesz czuł presji, aby pamiętać o swoim postanowieniu i nie wyjdziesz poza ramy ustalonego planu. Po drugie, pomoże Ci mierzyć swoje postępy, co owocuje w postaci zauważalnych efektów.

5. Dokumentuj cały proces.

Dokumentuj proces swojego samorozwoju. Zarówno osiągnięcia oraz porażki. Dlaczego to jest tak istotne? Z psychologicznego punktu widzenia, pozwoli Ci to utrzymać motywację. Widząc swoje dokonania, będziesz wiedział, że Twoje zmagania nie idą na marne. Dodatkowo będziesz mógł obiektywnie spojrzeć na swoje postępy. Nie widząc namacalnie swoich osiągnięć, łatwo jest się zniechęcić i utracić motywację do działania. Dobrym sposobem upamiętniania procesu jest spisywanie notatek, robienie zdjęć, pisanie dziennika lub zachowywanie stworzonych przez Ciebie materiałów.

Podsumowanie

Rozwój osobisty jest możliwy na wiele różnych sposobów. To od Ciebie zależy w jaki sposób do tego podejdziesz. W dobie nielimitowanego dostępu do informacji, warto korzystać z tych możliwości. Postępując krok po kroku, ustalisz szczegółowy plan i usystematyzujesz pracę. Podczas kreowania własnych celów, pamiętaj o zasadzie SMART, abyś mógł obiektywnie spojrzeć na swoje postępy. Nie zapominaj o ćwiczeniach, gdyż to praktyka czyni mistrza. Na naszym portalu znajdziesz wiele innych artykułów, które dostarczą Ci narzędzia do dalszej pracy nad sobą.

Napisz w komentarzu, co sądzisz na ten temat!
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go i podziel się z innymi!
Powiadom mnie
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj nas

NewsletterZone

Inni przeczytali także

No posts found.
0
Napisz w komentarzu, co sądzisz na ten temat!x